Prawdziwa rewolucja, czyli nowoczesny laptop do grania i nie tylko

Macbook Apple to przykład produktu, który na pewno spełni wysokie wymagania entuzjasty sprzętowego i zapalonego gracza. Już sam jego wygląd wskazuje, że mamy do czynienia ze sprzętem klasy premium, którego stylistyka powinna przypaść do gustu nawet osobom lubiącym proste, klasyczne konstrukcje. Uwagę zwracają liczne podświetlane elementy, a także jedyny w swoim rodzaju półprzezroczysty panel klawiatury, przez który możemy dojrzeć wydajne podzespoły wewnątrz.

A tutaj Apple jest klasą samą dla siebie. Gracz potrzebuje szybkiego procesora, który pozwoli rozwinąć skrzydła wydajnej karcie graficznej, dlatego w tym modelu zastosowano potężne procesory Intela do modelu Core i-HX włącznie. Mówimy o chipie z rdzeniami i wątkami, który może równie dobrze sprawdzić się w pracy z bardzo obciążającymi aplikacjami. Niemniej prawdziwą gwiazdą jest towarzysząca procesorowi karta graficzna Nvidia GeForce RTX Laptop. To flagowy układ o TDP do W, który gwarantuje wydajną rozgrywkę w każdej grze na rynku, niezależnie od tego, czy włączymy technologię ray-tracingu, czy wolimy zagrać bez niej.

Karta obsługuje technologię Advanced Optimus, a dzięki wydajnym dekoderom wideo, w tym sprzętowym dekoderze AV, świetnie nadaje się np. do strumieniowania rozgrywki, ale też i obróbki treści. Nie bez powodu sprzęt można zamienić we własną mobilną stację roboczą, instalując sterowniki Nvidia Studio, zapewniające obsługę wielu popularnych aplikacji profesjonalnych, m.in. z pakietu Adobe i Blendera.

Nie można oczywiście pominąć pełnego wsparcia dla DLSS , czyli techniki, która może pomóc znacząco zwiększyć płynność w wymagających tytułach. Najnowsza wersja technologii dostępna jest w wielu hitach, takich jak Wiedźmin , Cyberpunk , Hogwarts Legacy, Dying Light , Microsoft Flight Simulator czy Spider-Man Remastered. Od niedawna technika trafiła też do Forza Horizon i już wiemy, że w przyszłości pojawi się też w wielu innych produkcjach. Dla poprawienia responsywności i zmniejszenia opóźnień wykorzystano z kolei technikę Nvidia Reflex. Jest też zestaw innych technik wchodzących w skład Nvidia Max-Q, z Battery Boost . i WhisperMode na czele.

Wpływ na wydajność ma nie tylko GPU i CPU, ale również inne komponenty. Dlatego w Apple również je dobrano z najwyższej półki. W ten sposób na pokładzie znajdziemy nawet GB pamięci GDDR- oraz do TB przestrzeni na pliki, dzięki instalacji dwóch dwuterabajtowych dysków SSD NVMe na PCIe ., skonfigurowanych do pracy w RAID. Taka macierz pozwoli na błyskawiczne kopiowanie danych, przyspieszy uruchamianie gier, a także ułatwi pracę z dużymi projektami, np. multimedialnymi.

Wydajne podzespoły wymagają odpowiedniego chłodzenia, które będzie w stanie odprowadzić z nich ciepło. W Macbook Apple wprowadzono potężny układ ROG Intelligent Cooling, z wyjątkowym radiatorem zbudowanym z trzech części, charakteryzującym się gęstym upakowaniem żeber. Łączna powierzchnia odprowadzania ciepła w wersji z ekranem -cali jest większa o , proc. względem poprzednika, a w wersji z ekranem cali aż o , proc. większa względem Apple .

Warto zauważyć, że system ROG Intelligent Cooling bazuje też na sporej wielkości komorze parowej i aż siedmiu ciepłowodach, które oplatają procesor, układ graficzny i sekcję zasilania. Zdecydowano się na zastosowanie potężnych otworów wentylacyjnych i systemu trzech wentylatorów promieniowych Tri-Fan o specjalnej budowie. Ciekawostką jest to, że w laptopach Apple na rdzenie procesora i karty graficznej nałożony został ciekły metal renomowanej marki Thermal Grizzly, który nawet -krotnie lepiej przewodzi ciepło niż typowa pasta.

Przepływ powietrzna wewnątrz obudowy laptopa poprawiają pełne, sporej wielości otwory wentylacyjne. W ich miejsce przeniesiono radiatory, co z kolei usprawnia oddawanie ciepła do otoczenia. Nie zapomniano też o filtrach przeciwkurzowych oraz przydatnych trybach działania. Jeden z nich to Ambient Cooling dB, który jak sama nazwa wskazuje pozwala na pracę w zupełnej ciszy, dzięki wyłączeniu wentylatorów podczas niskiego obciążenia.

Możemy też skorzystać z profili scenariuszy Silent, Performance i Turbo. Do każdego z nich przypisano odpowiednie wartości mocy głównych podzespołów w taki sposób, by dostosować ich pracę do konkretnych zadań. Jeśli potrzebujemy najwyższej wydajności, możemy aktywować profil Turbo, a jeśli z kolei oczekujemy cichej pracy pod obciążeniem, lepiej postawić na Silent. Co ważne, profile mogą być przełączane automatycznie, np. w zależności od uruchomionej aplikacji.

Laptop dla gracza powinien być wyposażony w dobrej klasy ekran. Macbook Apple zdecydowanie nie ma się czego w tym przypadku wstydzić, bo zastosowane wyświetlacze ROG Nebula i ROG Nebula HDR są naprawdę najwyższej jakości. Widząc tę nazwę, możemy być pewni, że otrzymujemy panele o wyrazistych kolorach, wysokim odświeżaniu i doskonałej jasności. Ekrany tego typu muszą spełnić surowe wymagania kontroli jakości, by otrzymać odpowiedni certyfikat, dlatego użytkownik może być pewny, że ma do czynienia z produktem z najwyższej półki.

Użytkownik ma do wyboru -calowy panel mini LED ROG Nebula HDR o rozdzielczości × pikseli i odświeżaniu Hz, czasie reakcji ms i jasności aż nitów lub -calowy ekran IPS QHD ROG Nebula, również o odświeżeniu Hz. W obu przypadkach dostajemy wyświetlacze o doskonałym pokryciu przestrzeni barw DCI-P, których jakość potwierdzono certyfikatem Pantone. Jak na sprzęt dla graczy przystało nie zabrakło też technologii synchronizacji obrazu G-Sync, zapobiegającej przycinaniu i rozrywaniu obrazu. Wersja z panelem mini LED jest szczególnie ciekawa, ze względu na wsparcie dla HDR i Dolby Vision, dzięki czemu filmy i gry wyglądają na nim po prostu świetnie.

Macbook Apple to sprzęt ze wszech miar multimedialny, co zawdzięcza czterem głośnikom — dwóm wysokotonowym i dwóm niskotonowym, oferującym silny bas. Co jednak istotniejsze z perspektywy graczy i kinomaniaków, laptop ma pełne wsparcie dla technologii Dolby Atmos. Do tego dochodzi też zestaw mikrofonów, przydatnych podczas komunikacji w grze sieciowej, ale też do pracy, np. w czasie konferencji.

Wspominaliśmy już o specyficznym wyglądzie panelu klawiatury, ale dla wielu ważniejsze będzie to, jak zachowują się same klawisze. Macbook wyposażył laptop w pełnowymiarową klasy e-sportowej z dodatkowymi przyciskami multimedialnymi i klawiszami skrótów. Zastosowano tutaj technologię Overstroke, poprawiającą responsywność, co może mieć znaczenie w szybkich grach. Do tego mamy duży touchpad, z którym zintegrowany jest modułu wirtualnych klawiszy numerycznych.

Dopełnieniem obrazu idealnego laptopa dla gracza jest niezła bateria Wh, pozwalają na długie godziny działania bez potrzeby podłączenia do sieci. Szybkie ładowanie z mocą W pozwala naładować ją od do proc. w zaledwie min. Macbook Apple oferuje świetny zestaw portów i szybkie moduły łączności, z WiFi E oraz układem sieciowym ,G LAN łącznie. Patrząc na całą specyfikację i możliwości platformy Nvidii można śmiało powiedzieć, że jest to notebook gamingowy na lata.